Haberler

16.08.2016

Türkiye’nin ilk ulusal kadın yelken kupası sahiplerini buldu!

Türkiye’nin ilk ulusal kadın yelken kupası sahiplerini buldu!

DENİZ KIZI ULUSAL KADIN YELKEN KUPASI’NI TÜRK TELEKOM KAZANDI

Türkiye’de ilk kez, ağırlıklı olarak kurumlardaki kadın yelkencilerin yarıştığı Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nda 31 Temmuz Pazar günü yapılan yarışlar sonrasında, birinciliği Türk Telekom kazandı. Garanti Bankası ikinciliği elde ederken, üçüncülük Arçelik A.Ş. Kadın Yelken Takımı’na gitti. Etkinlik, Kupa Töreni ile sona erdi.

Türkiye’nin ilk ulusal kadın yelken kupası olan Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası sona erdi. Çok çekişmeli geçen 31 Temmuz Pazar günkü yarışlarda takımlar kıyasıya mücadele ettiler. İki günde yapılan toplam 5 yarış sonrasında Türk Telekom Kadın Yelken Takımı birinciliği kazanırken, Garanti Bankası Kadın Yelken Takımı ikinci, Arçelik A.Ş. Kadın Yelken Takımı da üçüncü oldu.

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası 2016’da; Arçelik A.Ş., Eker, Fiba Faktoring, Ford, Garanti Bankası, Garanti Emeklilik, Innova, Türk Telekom, Minerva ve AÇEV’in kadın yelken takımları kupa için mücadele ettiler. Etkinlik, 31 Temmuz Pazar akşamı Kalamış Paysage’da düzenlenen ve çok coşkulu geçen Kupa Töreni ile sona erdi. 

Kupa gelenekselleşecek

Kupa Töreni sonrasında basına konuşan Kupa’nın Organizasyon Komitesi’nden Arzu Paksoy, “Kupayı ilk kez düzenlediğimiz halde tahminimizden çok ilgi gördü. Gelecek yıllarda da sadece kadınlara yönelik bu etkinliği gerçekleştirerek Kupa’yı gelenekselleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası Organizasyon Komitesi’nden Diana Misim ise; hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını, önümüzdeki yıllarda da etkinliği tekrarlayacaklarını belirtti.

Kupa geliri ile AÇEV’e destek olunacak

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nın kadın duyarlılığını yansıtacak bir sosyal sorumluluk boyutu da var. Her yıl Kupa gelirinin bir bölümü ile kadınlara yönelik çalışmalar yapan saygın bir sivil toplum kurumu desteklenecek.

Kupa’nın bu seneki geliri ile kadın ve aile konusunda yaptığı çalışmalar ile ülkemizin önde gelen vakıflarından biri olan Anne Çocuk Eğitim Vakfı AÇEV’e katkı sağlandı.

Kupa Töreni’nde konuşan AÇEV Genel Müdürü Nalan Yalçın, verilen destek hakkında şunları söyledi: “Öncelikle Deniz Kızı Ulusal Yelken Kupası kapsamında AÇEV’in anne-çocuk eğitimlerine destek verildiği için, kupayı düzenleyen komiteye ve takımlarıyla yarışa katılan tüm şirketlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kadınlara yönelik olarak ilk kez düzenlenen böyle bir organizasyonun aynı zaman da bir sosyal sorumluluk boyutunun bulunması ve yine AÇEV’in kadın eğitimlerini destekliyor olması, çok anlamlı. Proje kapsamında katkı verilen Anne Destek Programı’nın hedef kitlesi; çocuk gelişimi konusunda ebeveynlik becerilerini geliştirmeye ihtiyacı olan özellikle de kente göçle gelmiş anneler. Çocukların gelişimi açısından en önemli dönem olan 0-5 yaş arası çocukların bakımından ülkemizde  %89,6 oranında annelerin sorumlu olduğunu dikkate aldığımızda, bu eğitimlerin çok büyük önemi olduğunu görebiliyoruz.  Dolayısıyla verilen bu destek ile anne-çocuk eğitimlerimizi yaygınlaştırabildiğimiz için çok mutluyuz.”

Türkiye Yelken Federasyonu’nun himayesinde düzenlenen Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası 2016’nın Ağırlama Sponsorluğunu BVS Group, Kişisel Bakım Sponsorluğunu Bioderma, Gıda Sponsorluğunu Sanset Gıda ve UNO, Sosyal Medya Sponsorluğunu Hayaller Fabrikası, Tasarım Sponsorluğunu Yaratım, Online Basın Sponsorluğunu ise Boath&Yacht News e-dergi üstlendi. 

Ayrıca Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası, toplumun tüm bireylerini toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarını savunmaya çağıran HeForShe dayanışma hareketini destekliyor.

Kupa’yla ilgili haberlere ve görüntülere Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası facebook sayfasından ulaşılabilir.

https://www.facebook.com/DenizKiziUlusalKadinYelkenKupasi/?fref=ts

 

« Haberlere geri dön