Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası - "Türkiye'nin ilk Kurumsal Kadın Yelken Kupası"

 
 
Türkiye Yelken Federasyonu’nun himayesinde 29-30-31 Temmuz 2016  tarihlerinde Türkiye’de ilk kez düzenlenen "Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası", kadınların yelken sporuna olan ilgisini desteklemeyi ve geliştirmeyi, yeni sporcular yetiştirmeyi ve kamuoyunda yelkene olan ilgiyi arttırmayı amaçlamaktadır. 

Önümüzdeki yıllarda gelenekselleşerek Uluslararası nitelik kazanması hedeflenen Kupanın, ülkemizdeki kadın yelkenciliğini desteklemesi ve kadın yelkencileri motive etmesi hedeflenmektedir. 

Özellikle kurumsal arenada iş hayatındaki kadının takım olma, hedefe ulaşma, zor koşullarla mücadele ve doğa ile bütünleşme yeteneğini geliştiren bir doğa platformu oluşturması amaçlanmaktadır. Kadın yelkencilerin yarıştığı bu özel Kupa’nın, kadın duyarlılığını yansıtacak bir sosyal sorumluluk boyutu olması da hedeflendi. Bu fikirden hareketle, her yıl Kupa gelirinin bir bölümü ile kadınlara yönelik çalışmalar yapan saygın bir Vakıf desteklenecektir. 
 
2016 yılında, kadın ve aile konusunda ülkemizin en önde gelen vakıflarından Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)’e katkı sağlandı. Bu şekilde hem Türkiye’de yelken sporunun gelişimine katkıda bulunuldu hem de ihtiyacı olan kadın ve çocuklara destek sağlanmış olundu.

Kupanın ilk senesindeki katılımcı kurumları arasında Arçelik A.Ş., Eker, Fiba Faktoring, Ford, Garanti Bankası, Garanti Emeklilik, Innova, Türk Telekom ve AÇEV gibi önemli isimler yer aldı.

29 - 30 - 31Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirien yarışların toplamında birinciliği Türk Telekom üstlendi. Garanti Bankası ikinciliği elde ederken, üçüncülük Arçelik A.Ş. Kadın Yelken Takımı’na gitti.